Szkoła Podstawowa Osowa Sień

Do wakacji letnich zostało
...

 

 


   

 

  

            AKTUALNOSCI    ROKU   SZKOLNEGO  2014/2015

 

                                                                M I K O Ł A J K I                                                           W piątek 5 grudnia już od samego poranka było wiadomo  ,że nie będzie to zwykły szary dzień. Stało się tak za sprawą charakterystycznych czerwonych strojów uczniów, świecących czerwonych  czapeczek  , rogów renifera oraz innych gadżetów związanych z Mikołajkami. Tuż po godzinie 8.30 narastająca niecierpliwość dzieci i uczniów przerwana została wreszcie znanym wszystkim odgłosem dzwoneczków i okrzykami Ho, ho, ho..... Na korytarzu szkolnym pojawili się Święty Mikołaj w asyście drugiego Mikołaja pomocnika i wtedy wszystko się zaczęło. Na spotkanie z miłymi gośćmi najbardziej oczekiwały nasze najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I - III . W atmosferze radości , a czasami także  pewnego strachu dzieci i uczniowie tych klas aby otrzymać paczki mikołajkowe musieli wykazać się wiedzą i pewnymi umiejętnościami w ramach przygotowanych przez Mikołajów konkursów i zabaw. Dla klas starszych także nie zabrakło słodkich pyszności i zadań do wykonania. Ponadto, Mikołaj przybliżył uczniom historię życia Świętego Mikołaja - biskupa Miry , który za sprawą swoich dobrych uczynków stał się pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Galeria zdjęć.           


 

                                   II miejsce w towarzyskim turnieju piłki siatkowej .

     Po sukcesie  naszej szkolnej reprezentacji  w Halowym Turnieju Piłki Nożnej rozegranym w dniu 19 listopada we Wschowie, którego organizatorem  w ramach Regionalnego Programu Wspierania Inicjatyw Obywatelskich  i realizowanego projektu "Trampolina" było Gimnazjum Nr 2 we Wschowie, w dniu 3 grudnia sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły w składzie : Aleksandra Kromolińska, Dominika Strzelecka , Zofia Krystkowiak, Jakub Szydlewski, Jakub Brudnicki i Krzysztof Borowski  uczestniczyli w kolejnym turnieju towarzyskim szkół podstawowych tym razem w siatkówce. Do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny ze szkół podstawowych z  Lginia, Konradowa, Siedlnicy i Osowej Sieni. W wyniku bezpośrednich spotkań "każdy z każdym" w super sportowej atmosferze rozegranych zostało łącznie sześć spotkań w systemie uproszczonym tj. 2 sety do 15 pkt i ewentualny tie - break. Należy wspomnieć , iż uczniowie naszej szkoły zaliczyli debiut siatkarski w tym turnieju i przy pełnym zaangażowaniu wszystkich graczy zasłużenie z pewnym niedosytem zajęli II miejsce w turnieju. Wyniki poszczególnych spotkań:Osowa Sień - Siedlnica ( 15:9, 15:5), Osowa Sień - Konradowo ( 19:17, 15:12), Osowa Sień - Lgiń ( 15:13, 16:18,11:15). Gratulujemy. Galeria zdjęć.                                                                    


 

                                                                     I miejsce naszej drużyny w konkursie przyrodniczym.  

     Dnia 2 grudnia 2014 roku  w Szkole Podstawowej nr 2 we Wschowie odbył się międzyszkolny konkurs przyrodniczy po hasłem ,, Wędrujemy z mapą Polski". W konkursie wzięło udział 5 drużyn, w tym reprezentacja z naszej szkoły , którą przygotowywała pani Monika Frąckowiak. W skład naszej drużyny weszli uczniowie klasy piątej : Emilia Krzysiek, Martyna Nowak, Roksana Jeziorska oraz Michał Marcinek. Uczniowie zmagali się z zadaniami wymagającymi umiejętności czytania ze zrozumieniem, korzystania z mapy hipsometrycznej i administracyjnej Polski, skali oraz planu miasta. Po zaciętej walce nasza drużyna zajęła 1 miejsce. Gratulacje!. Galeria zdjęć.

 


 

                                                           ANDRZEJKI.

     Dnia 27 listopada uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami naszej szkoły, postanowili w formie zabawy wzbogaconej  wróżbami,uczcić tradycyjne Andrzejki. Zabawy przebiegały  w dwóch turach – po zajęciach lekcyjnych najpierw bawiły się dzieci oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III , a w godzinach popołudniowych uczniowie klas starszych. W atmosferze przygotowanych przez uczniów wróżb i magii uczniowie i nauczyciele mogli wyczytać z kart, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości .

Całą imprezę uświetniała muzyka mechaniczna i zabawy taneczne oraz poczęstunek w klasach przygotowany przez rodziców uczniów poszczególnych klas.                                                                                Ogólnopolski projekt „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”.

      26 listopada uczniowie klasy drugiej, trzeciej i czwartej naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie pod nazwą “ Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu” . Projekt Fundacji dla Kultury współfinansowany ze środków  Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – prewencyjnej , który ma na celu pokazanie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z sieci. Przeprowadzone w szkole warsztaty , prezentacja multimedialna wraz z ćwiczeniami edukacyjnymi i zabawami dla uczniów miała uświadomić uczniom, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym i jak prawidłowo na nie reagować. W ramach podsumowania zajęć warsztatowych wszyscy uczniowie otrzymali upominki w postaci przenośnych nośników pamięci .


 

                                                           Dzień Pluszowego Misia.                                                                       26 listopada świętowaliśmy w naszej szkole tegoroczną edycję Dnia Pluszowego Misia. Od samego  rana cała szkoła zaroiła się od pluszowych przytulanek i roześmianych uczniów. Nawet najstarsi koledzy nie zawiedli i przynieśli do szkoły ulubioną maskotkę.Pani Lidia Baśczyn , która jest inicjatorką tego przedsięwzięcia oraz uczniowie z Samorządu Uczniowskiego zorganizowali dla nas również konkursy poświęcone misiom znanym z kultury masowej. W zabawie mogli wziąć udział wszyscy, ponieważ stopień trudności zadań zależał od wieku uczniów. Podczas zabawy, kiedy to nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, mogliśmy również przypomnieć sobie historię Dnia Pluszowego Misia związaną z niedźwiedziem Teddym oraz zaśpiewać piosenki z bajek i filmów, których bohaterami są żne niedźwiadkiTrzeba zaznaczyć, że emocje związane ze szkolnymi obchodami misiowego święta udzieliły się w równym stopniu szóstoklasistom, co przedszkolakom. To znak, że w każdym z nas skrywa się dziecko, które od czasu do czasu chce się przytulić do pluszowego misia przyjaciela na dobre i na złe... Galeria zdjęć.                                            Konkurs wiedzy o książkach i bibliotekach.

26 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej  nr 2 we Wschowie odbył się konkurs wiedzy pt.: „O książkach i bibliotekach”. Udział w nim pod opieką p. Joanny Rambolińskiej i p. Magdaleny Olejnik wzięło 7 drużyn, które biorą udział w realizacji projektu z Programu Biblioteki Narodowej „ Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

Uczniowie mieli do przejścia 10 punktów kontrolnych na wzór biegów na orientację, w których poszczególne drużyny musiały wykazać się  wiadomościami o książkach i bibliotekach. Po zaciętej walce w poszukiwaniu na korytarzach Szkoły i w poszczególnych  wyznaczonych klasach punktów kontrolnych , gdzie dla zawodników przygotowane były zadania    w  wyrównanej do końca rywalizacji  – uczniowie naszej szkoły w składzie; Justyna Czyż, Weronika Prządka, Oliwia Słupna zajęły III  miejsce,  a drużyna w składzie Alicja Borowiak, Nikol Langner , Zofia Krystkowiak zostały wyróżnione. Galeria zdjęć.


II miejsce w turnieju sportowo-religijnym : "Różańcowe tajemnice".
 
    W czwartek 20 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 we Wschowie  odbył się wzorem ubiegłego roku międzyszkolny  konkurs sportowo – religijny pt. „ Różańcowe Tajemnice”. Konkurs skierowany został  do uczniów klas trzecich . W tym roku   wystartowały  4 drużyny w tym reprezentacje ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 ze Wschowy,  Szkoły Podstawowej z Łysin oraz uczniowie z naszej szkoły ,których przygotowała Pani Joanna Rambolińska. W skład naszej drużyny weszli : Julia Saleta, Maja Lewandowska, Oliwia Kasztelan oraz Wiktor Bogdanów. Po zaciętej walce przeplatanej konkurencjami zwinnościowo - zręcznościowymi i bardzo dobrych odpowiedziach na pytania związane z tajemnicami różańcowymi  nasi uczniowie zajęli II  miejsce. Gratulacje. Galeria zdjęć.

 I i III miejsce w konkursie  na temat powieści "Tajemniczy Ogród".
 

    Również w środę, 19 listopada 2014 roku w godzinach popołudniowych , dwie drużyny z naszej szkoły w składzie: Emilia Krzysiek, Julia Ścisłowska i Dominika Pihil (klasa V) oraz Dominika Strzelecka, Alicja Borowiak i Justyna Czyż (klasa VI) reprezentowały naszą szkołę w konkursie, w którym trzeba było wykazać się wiedzą na temat powieści autorstwa Frances Hodgson Burnett pt. "Tajemniczy ogród" oraz znajomością biografii autorki tej książki. Do tego dwuetapowego konkursu, który odbył się w Bibliotece Publicznej we Wschowie, przystąpiło sześć drużyn. Nasze dziewczęta przygotowywane przez  Panie : Magdalenę Olejnik i Panią Joannę Rambolińską walczyły dzielnie, a ich zmagania zakończyły się sukcesem, ponieważ drużyna dziewczynek z klasy piątej zajęła trzecie miejsce, natomiast drużyna szóstoklasistek uplasowała się na pierwszym miejscu

    W ramach tego  samego konkursu ale w zakresie umiejętności plastycznych  wyłoniono także i nagrodzono najlepsze prace uczniowskie . Wśród prac nagrodzonych znalazła się praca Estery Krystkowiak  , natomiast wśród wyróżnionych - prace Arkadiusza Pawłowskiego, Marceliny Hornickiej i  Mai Krzysiek.

            Konkurs wiedzy o "Tajemniczym ogrodzie" i jego autorce został zorganizowany w ramach realizacji projektu z Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Priorytet 2" - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych. Galeria zdjęć.


 

 

  I miejsce w Turnieju Halowym Piłki Nożnej.

   Sukcesem dla naszej szkolnej reprezentacji  zakończył się Halowy Turniej Piłki Nożnej rozegrany w dniu 19 listopada we Wschowie. Organizatorem rozgrywek w ramach Regionalnego Programu Wspierania Inicjatyw Obywatelskich  i realizowanego projektu "Trampolina" ,było Gimnazjum Nr 2 we Wschowie. Do rozgrywek przystąpiło 5 drużyn ze szkół podstawowych z Łysin, Lginia, Konradowa, Siedlnicy i Osowej Sieni. W wyniku bezpośrednich spotkań przy jednym remisie z SP. Siedlnica i trzech spotkaniach wygranych nasza drużyna zdobyła łącznie 10 pkt. przy 8 bramkach zdobytych i jednej straconej. Strzelcami bramek byli : Nicolas Mirek - 5 , Jakub Brudnicki - 3. Skład zespołu : Krzysztof Borowski, Jakub Brudnicki, Nicolas Mirek, Eryk Mirek, Krystian Czyż, Szymon Czyż, Michał Marcinek. Galeria zdjęć.

Klasyfikacja medalowa :    

I miejsce - SP. Osowa Sień  

II miejsce - SP. Siedlnica

III miejsce - SP. Konradowo.                                                                                                                                                      


Konkursy przedmiotowe  Lubuskiego Kuratora Oświaty.
 
    12 i 14 listopada w naszej szkole odbyły się kolejne dwa konkursy przedmiotowe tym razem  z języka angielskiego  i matematyki , które zorganizowane zostały  podobnie jak dwa wcześniejsze konkursy pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Pierwszy etap szkolny , który miał miejsce w naszej szkole wyłonił kolejnych uczniów , którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach rejonowych : Eliasz Marciniak i Weronika Prządka  ( konkurs matematyczny  - Nowa Sól  - 5.03.2015 r)  . Niestety w konkursie językowym nikt z uczniów nie uzyskał minimalnego progu 80% poprawnych odpowiedzi , który kwalifikowałby do udziału w etapie rejonowym . Przed uczniami , którzy zakwalifikowali się do kolejnych  etapów ( Weronika Prządka, Justyna Czyż, Nikola Brychcy i Eliasz Marciniak)  czeka teraz wiele pracy . Trzymamy za nich kciuki. 
Wyniki etapu szkolnego konkursu z języka angielskiego :
 I miejsce : Weronika Prządka 
II miejsce - Justyna Czyż
III miejsce - Alicja Borowiak.
 Wyniki etapu szkolnego konkursu z matematyki:
 I miejsce : Weronika Prządka  ( awans do etapu rejonowego)
II miejsce - Eliasz Marciniak ( awans do etapu rejonowego)
III miejsce - Justyna Czyż.

               

                      XXIII BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI - MOCHY

      11 listopada 29 uczniów naszej szkoły wystartowało w kolejnym biegu niepodległościowym upamiętniającym 96 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po niedzielnych sukcesach na wschowskim rynku, dzieci oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - VI naszej szkoły , uczestniczyli w XXIII edycji Biegów Niepodległości , które cyklicznie odbywają się w Mochach. Spośród ponad 400 zgłoszonych zawodników w różnych kategoriach wiekowych nasi uczniowie nie zawiedli stając czterokrotnie na najwyższym podium , gdzie w kolejnych biegach na dystansach od 250 m do 900 metrów zdobyli aż 4 złote medale. Wśród złotych medalistów zapisali się : Szymon Czyż ( klasa II) w kategorii M- 8 na dystansie 550 m., Nikola Ufniak ( klasa III) w kategorii K- 9 na dystansie 550 m., Eryk Mirek ( klasa IV) w kategorii M-10 na dystansie 900 m. oraz Julia Ścisłowska ( klasa V) w kategorii K-11 na dystansie 900 m. Obok uczniów na podium wśród nagrodzonych uczestników zawodów sklasyfikowanych w pierwszej szóstce najlepszych zawodników poszczególnych biegów zapisali się : Jakubiak Daniel - VI miejsce ( oddział przedszkolny - dystans 250 m.) Julia Saleta - IV miejsce ( klasa III  - dystans 550 m.)  , Adrian Czyż - VI miejsce  ( klasa II - dystans 550 m.), Wiktor Bogdanów- VI miejsce ( klasa III - dystans 550 m.) , Michał Marcinek - VI miejsce  ( klasa V- dystans 950 m.) , Dominika Strzelecka - V miejsce ( klasa VI - dystans 900 m.) oraz Krzysztof Borowski - VI miejsce ( klasa VI - dystans 900 m.). Na słowa uznania zasługuje także waleczna postawa pozostałych uczniów , którzy przy silnym wsparciu opiekunów i  rodziców w dobrym stylu ukończyli swoje biegi . Należy zaznaczyć , iż w tegorocznej rywalizacji brali udział uczniowie z Grodziska Wielkopolskiego, Moch, Włoszakowic, Leszna, Wolsztyna, Przemętu, Trzciela, Gostynia, Świętna, Starego Widzimia, Kaszczoru i Osowej Sieni  . Dziękujemy za uczestnictwo i świetny doping rodzicom dzieci startujących  w zawodach !!. Galeria zdjęć.                                                                            Udział Pocztu Sztandarowego w uroczystościach Gminno - Powiatowych.
     W poniedziałek 10 listopada uczniowie naszej szkoły jako reprezentanci Szkolnego Pocztu Sztandarowego ( Filip Łakomy, Justyna Czyż i i Roksana Jasiak) uczestniczyli w uroczystościach odsłonięcia tablicy nagrobnej Powstańca wielkopolskiego Stanisława Szymkowiaka na cmentarzu komunalnym we Wschowie  oraz w uroczystości związanej z szóstą rocznicą odsłonięcia Pomnika Kresowian na Zielonym Rynku. Dzień później 11 listopada Szymon Górka, Adrianna Berger i Aleksandra Kromolińska zaszczytnie niosąc sztandar szkoły uczestniczyli w obchodach 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości , które rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie , a następnie w asyście innych pocztów sztandarowych , władz samorządowych ,harcerzy i mieszkańców Wschowy udali się pod tablicę pamiątkową na ulicy Niepodległości , gdzie po przemówieniach złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Galeria zdjęć.


 Medaliści - II Biegu Niepodległości - Polska Biega - Wschowa Biega. 
 
    W niedzielę 9 listopada ulicami rynku we Wschowie odbyły się biegi uliczne pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa upamiętniające 96 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Biegi rozegrane zostały w kategoriach : przedszkolaków, klas I - III i IV - VI szkół podstawowych , gimnazjów a także w kategorii VIP  , OPEN i biegów rodzinnych. Naszą szkołę reprezentowało łącznie 10 uczniów i dwoje przedszkolaków. W rywalizacji w pierwszej grupie wiekowej, dzieci przedszkolnych naszej szkoły na dystansie 250 metrów wystartowała:  Lena Baraniak i Piotr Krasicki . Ku naszej wielkiej radości srebrną medalistką okazała się Lena zdobywając swój pierwszy medal . Na kolejne sukcesy nie trzeba było czekać zbyt długo. W kolejnym biegu na dystansie 500 metrów w kategorii chłopców klas I - III wystartowali : Marcel Hoffmann, Szymon Czyż, Adrian Czyż i Robert Gulka oraz w kategorii dziewcząt : Emilia Ławniczak i Julia Saleta. Po zaciętej walce I miejsce i złoty medal zdobyła Emilia Ławniczak oraz brązowy medal Szymon Czyż. W kolejnych biegach w kategorii dziewcząt i chłopców klas IV - VI w biegu na dystansie 1000 metrów dobrze spisali się nasi kolejni uczniowie : Julia Ścisłowska, Nikol Langner, Dominika Strzelecka i Michał Marcinek . Ten bieg przyniósł nam także wiele radości i kolejne medale : złoto i I miejsce Dominiki Strzeleckiej oraz II miejsce i srebrny medal Julii Ścisłowskiej. Wszystkim uczestnikom i medalistom gratulujemy i czekamy na kolejne emocje we wtorkowym starcie w XXIII Biegu Niepodległości w Mochach. Galeria zdjęć.
  

96 Rocznica Odzyskania Niepodległości.
 
   W piątek 7 listopada na uroczystości szkolnej obchodziliśmy 96 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W montażu słowno- muzycznym przygotowanym przez uczniów klasy IV i V koła artystycznego pod opieką pani Małgorzaty Orłowskiej zostały przybliżone wydarzenia historyczne , które doprowadziły do pamiętnego dnia 11 listopada, dnia w którym po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapach świata. Pod koniec uroczystości Pani Joanna Rambolińska podsumowała wyniki szkolnego konkursu plastycznego pt: "Matka Boża Różańcowa" i wręczyła zwycięzcom drobne upominki.  Galeria zdjęć.
    

Konkursy przedmiotowe  Lubuskiego Kuratora Oświaty .
 
    6 i 7 listopada odbyły się pierwsze dwa konkursy przedmiotowe z przyrody i języka polskiego organizowane pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Pierwszy etap szkolny , który miał miejsce w naszej szkole wyłonił już pierwszych dwóch uczniów , którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach rejonowych : Justyna Czyż ( konkurs  j. polski - Wschowa - 7.03.2015 r)  i Nikola Brychcy ( konkurs z przyrody - Nowa Sól - 6.03.2015 r) . Warunkiem awansu do następnego etapu było uzyskanie min. 80% pkt. i od takiego samego wyniku zależy kwalifikacja do finału wojewódzkiego. W dniach 12 listopada planowany jest etap szkolny konkursu języka angielskiego oraz 14 listopada  etap szkolny konkursu matematycznego. Ponadto, w dniu 7 listopada uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej olimpiady matematycznej - Archimedes Plus.
Wyniki etapu szkolnego konkursu z przyrody:
 I miejsce : Justyna Czyż ( awans do etapu rejonowego) 
II miejsce - Weronika Prządka
III miejsce - Alicja Borowiak.
 Wyniki etapu szkolnego konkursu z języka polskiego:
 I miejsce : Nikola Brychcy  ( awans do etapu rejonowego)
II miejsce - Justyna Czyż
III miejsce - Alicja Borowiak.

 

      BEZPIECZNA ZERÓWKA.

     5 Listopada w Gimnazjum Nr 1 we Wschowie odbyły się powiatowe eliminacje do Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pod nazwą : "Bezpieczna zerówka". Konkurs przeprowadzony został przez policjantów wschowskiej Komendy Policji . Do rywalizacji przystąpiło  15 trzyosobowych drużyn grup przedszkolnych z Powiatu Wschowskiego. Nasz oddział przedszkolny reprezentowali : Anastazja Olejniczak, Oliwia Szymańska i Szymon Dziadosz.  Dzieci uczestniczyły w zadaniach praktycznych dotyczących znajomości znaków drogowych i prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, a także musiały wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w przygotowanym quizie. Na koniec dzieci miały za zadanie ułożyć puzzle z rozsypanki rysunkowej . Zwycięzcą okazała się drużyna z Ciosańca . Pomimo faktu , iż uczniowie naszego oddziału nie zajęli miejsca w pierwszej nagrodzonej trójce to i tak nagrodzeni zostali drobnymi upominkami i brawami , a zdobyta wiedza i doświadczenie z  pewnością się przyda .                                                                                                         


 
Koncert muzyczny.
 
   7 listopada dzieci i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym  z ośmiu zaplanowanych  koncertów muzycznych realizowanych w ramach współpracy z Lubuskim Biurem Koncertowym z Zielonej Góry . Tematem drugiego spotkania muzycznego były organy i saksofon  w opowieści muzycznej pt. : " Piotruś Pan w krainie Pani muzyki". Sposób przekazu pani narrator i świetna muzyka sprawiły , iż wszyscy uczniowie świetnie się bawili.  Galeria zdjęć.

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników.

      W środę w bibliotece szkolnej miała miejsce lekcja biblioteczna przeznaczona była dla uczniów klasy pierwszej, którzy zostali oficjalnie pasowani na czytelników  Szkoły Podstawowej w Osowej Sieni. Lekcję rozpoczęła scenka, którą przedstawiły pod kierunkiem Pani Joanny Rambolińskiej uczennice; Dominika Strzelecka, Maja Trzciołek, Roksana Jeziorska, Julia Ścisłowska  laureatki konkursu „U Mikołajka jest zawsze wesoło”, który odbywał się w ramach projektu bibliotecznego. Pierwszaki z otwartymi buziami oglądały przedstawienie i nagrodziły aktorki  dużymi brawami. W kolejnej części dzieci wysłuchały wybranych punktów regulaminu biblioteki. Dowiedziały się  o tym jak szanować i dbać książki. Dzieci wybrały sobie książki i wypożyczyły je do domu. Wpisały się na listę czytelników.  Na zakończenie  uczniowie otrzymały zakładki ze swoim imieniem , zeszyt do wpisywanie lektur oraz barwną kredkę do kolorowania. III miejsce w rozgrywkach piłki nożnej Pucharu Tymbarku.

     5 listopada na stadionie OSiR we Wschowie rozegrany został I etap eliminacyjny ogólnopolskiej XV edycji Turnieju Piłki Nożnej Chłopców " Z podwórka na stadion"  o Puchar Tymbarku w kategorii U - 8 i U - 10 ( dzieci ośmioletnich i  dziesięcioletnich ) . W rozgrywkach udział wzięły drużyny chłopców z terenu powiatu wschowskiego ze szkół podstawowych ze Sławy,  Osowej Sieni, Starego Strącza  oraz ze Wschowy zrzeszonych w klubie sportowym Korona Wschowa. Turniej rozegrany został w systemie "każdy z każdym" , a nasi chłopcy rozegrali emocjonujące mecze w kategorii U-10. Po zaciętych spotkaniach z dużą ilością wypracowanych akcji i z dorobkiem 3 pkt. ( jednym zwycięstwie i dwóch porażkach , z bilansem 7 strzelonych bramek przy stracie 8,  nasza reprezentacja  wywalczyła  III miejsce turnieju . Najbardziej skutecznym strzelcem naszego zespołu okazał się Szymon Czyż ( 4 bramki ) oraz jego brat Adrian ( 3 bramki) , którzy strzelali kolejne gole dzięki świetnym asystom Wiktora Bogdanów .   Skład naszej reprezentacji : Kacper Mrozkowiak, Wiktor Bogdanów, Robert Gulka, Hubert Grodziski, Szymon Czyż, Adrian Czyż ,  Michał Bogdanów. Konkurs plastyczny " Moja ulubiona baśń, moja ulubiona legenda".

     28 października 2014 r.w Bibliotece Publicznej we Wschowie  został rozstrzygnięty kolejny konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona baśń, moja ulubiona legenda”. Konkurs zorganizowany został przez Bibliotekę we współpracy ze Szkołą Podstawową  w Konradowie, w ramach Projektu Priorytet 2 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II, III i IV z Osowej Sieni  i Konradowa. Wyjątkowo barwne, oryginalne i staranne wykonane prace ilustrowały motywy znanych utworów tj. „Czerwony Kapturek”, „Kot   w butach”, „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko” i innych oraz mniej popularnych: „Zaczarowana piszczałka”, „Biała dama”, „O złym czarowniku i cudownej gęsi”. Komisja  oceniająca poszczególne prace wybrała spośród 40 nadesłanych prac siedem najlepszych. Laureatami zostali wśród uczniów naszej szkoły zostali :  Robert Gulka, Karolina Minkus, Julia Śliwińska z klasy trzeciej oraz Kacper Grochowy i Hubert Kokorniak z klasy drugiej. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zestawy przyborów do malowania.Gratulujemy. Galeria zdjęć.Konkurs recytatorski " U Mikołajka jest zawsze wesoło".

    We wtorek, 21 października 2014 roku czteroosobowa drużyna z naszej szkoły w składzie: Roksana Jeziorska, Julia Ścisłowska, Maja Trzciołek i Dominika Strzelecka, zdobyła pierwsze miejsce (ex aequo z drużyną ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie) w konkursie recytatorskim pt: „U Mikołajka jest zawsze wesoło”. Konkurs odbył się w Bibliotece Publicznej we Wschowie, a  udział w nim wzięło siedem drużyn. Zadaniem uczestników było przygotowanie i odegranie scenki na podstawie dowolnej książki Rene' Goscinnego i Jeana- Jacques'a Sempego. Inscenizacja fragmentu książki pt; "Odwiedziny buni" w wykonaniu naszych uczniów spotkała się z wysokimi notami Jury .  Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji projektu z Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Priorytet 2". Galeria zdjęć.


III miejsce dla Roberta Gulki w konkursie plastycznym . 
 
  20  października na terenie oczyszczalni we Wschowie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego organizowanego przez Spółkę Komunalną we Wschowie pt: " Segreguję więc zarabiam". Konkurs przeprowadzono  w ramach tegorocznej edycji  IX Wschowskich Dni Recyklingu, gdzie zgłoszono prace dwóch uczniów klasy trzeciej naszej szkoły - Wiktora Bogdanów i Roberta Gulki. W wyniku oceny nadesłanych prac przez komisję konkursową , wśród nagrodzonych uczniów naszej szkoły znalazł się Robert Gulka uczeń klasy trzeciej , którego praca zajęła III miejsce. 

Finaliści Finału Wojewódzkiego Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w Biegach Przełajowych.
   
     18 października w Sulęcinie odbyły się zawody rangi wojewódzkiej rozgrywane w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży  - Finał w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Po rozegranych Mistrzostwach Powiatu Wschowskiego do finału zakwalifikowały się trzy uczennice naszej szkoły  : Dominika Strzelecka - kl. VI , Julia Ścisłowska i Emilia Krzysiek z klasy V. Zawody odbyły się na terenach przyległych do stadionu miejskiego w Sulęcinie , gdzie w kategorii dziewcząt  na starcie do biegu na dystansie 800 metrów stanęło 100 najlepszych dziewcząt z 14 powiatów województwa lubuskiego. Trudna trasa z licznymi wzniesieniami terenu wymagała od startujących dobrego przygotowania i samozaparcia . Wśród naszych reprezentantów najlepszy wynik uzyskała Dominika Strzelecka , która sklasyfikowana została na 21 miejscu. 
 

Warsztaty kulinarne.
                                                                                                                                                                    W poniedziałek 20 października uczniowie klas II i III naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach kulinarnych  promujących realizację programu Agencji Rynku Rolnego:  "Owoce i warzywa w szkole". Celem tych warsztatów    było propagowanie  postaw prozdrowotnych w zakresie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych dzieci i  wzbogacania diety żywieniowej najmłodszych uczniów o owoce, warzywa , soki owocowe i warzywno - owocowe.  Organizatorem zajęć był Pan Lech Górnik z Agencji Rynku Rolnego z Gorzowa Wielkopolskiego, który z pomocą  kucharzy  Pana Sebastiana i Dawida  ukazywali walory spożywania zdrowej żywności. Atrakcyjna forma  prezentacji i przekazu ważnych informacji wzbogacona świetną zabawą pełną konkursów z możliwością  degustacji i licznymi nagrodami sprawiła ,że wszyscy doskonale się bawili , a uczniowie na długo zapamiętają te  zajęcia.   

Koncert muzyczny.
 
   13 października dzieci i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszym  z ośmiu koncertów muzycznych zaplanowanych na ten rok szkolny. Podobnie jak w ubiegłym roku, koncerty organizowane są przez Lubuskie Biuro Koncertowe z Zielonej Góry . Tematem pierwszego spotkania muzycznego były skrzypce w opowieści muzycznej pt. : " O skrzypcach , które zgubiły duszę". Galeria zdjęć.
 

                                                                " Będziemy starać się dobrze uczyć, uczciwie i rzetelnie pracować.                                                                                                          Będziemy zgodnymi kolegami i dobrymi Polakami.                                                                                                                  Będziemy dbać o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować na zewnątrz. "
 
     Takie słowa przyrzeczenia złożyli tegoroczni uczniowie klasy pierwszej , którzy w piątek 10 października byli głównymi bohaterami uroczystości ślubowania i pasowania pierwszoklasistów. Poprzedzona wielkimi przygotowaniami uroczystość przyjęcia w poczet uczniów szkoły podstawowej     w Osowej Sieni najmłodszych uczniów, planowana była z wielką pieczołowitością przez przez pełniącą w zastępstwie wychowawczynię klasy I - Panią Sylwię Oliwę, uczniów oraz ich rodziców. W podniosłym nastroju w asyście pocztu sztandarowego pierwszaki złożyli najpierw ślubowanie , a następnie tradycyjnie zostali pasowani przez dyrektora szkoły symbolicznym ołówkiem na prawowitych uczniów szkoły. W tym samym czasie rodzice oraz panie wychowawczynie klasy pierwszej wręczyły uczniom upominki w formie kuferków niespodzianek z książeczkami ,które ufundowane zostały przez Radę Rodziców . W dalszej kolejności pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny , a uczniowie klasy trzeciej składając życzenia złożyli na ręce pani wychowawczyni drobne upominki w formie przygotowanych przez siebie upominków w postaci zakładek do książek. Po życzeniach i podziękowaniach  złożonych przez dyrektora szkoły, które zakończyły część oficjalną uroczystości , rozpoczęła się krótka uroczystość związana z obchodami Dnia Edukacji Narodowej , gdzie dyrektor szkoły w szczególny sposób nagrodził nauczycieli i pracowników szkoły nagrodami specjalnymi za osiągnięcia i pracę w ubiegłym roku szkolnym. W miłej atmosferze ciąg dalszy nieoficjalnej części uroczystości pierwszaków  przeniosła się do sali , gdzie na najmłodszych uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka przygotowana przez rodziców- poczęstunek i zabawy.

 

 Podsumowanie Projektu Unijnego : " Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania klas I - III".

       7 października 2014 roku nasza szkoła była gospodarzem gminnej uroczystości podsumowującej realizację ubiegłorocznego projektu unijnego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  pod nazwą : „ Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III”. Projekt realizowało 7 szkół Gminy Wschowa na łączną kwotę 334 777, 48 zł , który  obejmował swoimi działaniami 539 uczniów wszystkich szkół gminnych, w których zrealizowano 5164 godziny zajęć zarówno dla dzieci z trudnościami edukacyjnymi , jak i dla dzieci uzdolnionych . W  uroczystości  obok  władz Samorządu Wschowskiego , pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wschowa  , dyrektorów szkół , sołtysów  i rodziców oraz naszych uczniów , uczestniczył także z-ca Dyrektora Departamentu Europejskiego  Funduszu Społecznego  w Zielonej Górze. Po przemówieniach zaproszonych gości,  prezentacji multimedialnej  dyrektora szkoły nadszedł czas na występ naszych uczniów klas I – V , którzy pod opieką Pani Małgorzaty Orłowskiej przygotowali piękny program artystyczny. 

 


 

               

                                       Złoto dla Dominiki Strzeleckiej w Biegach Przełajowych.      

      3 października na terenach Toru Motocrossowego "Kacze Doły " w Olbrachcicach rozegrane zostały tegoroczne Mistrzostwa Powiatu Wschowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Zawody jak co roku odbyły się  w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży , a stawką był awans do finału wojewódzkiego. Przy pięknej aurze , w pierwszej kolejności na starcie do biegu na dystansie 800 m. stanęły dziewczęta szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały:  Dominika Strzelecka , Emilia Krzysiek i Julia Ścisłowska , które od samego początku utrzymywały bardzo dobre pozycje biegowe w pierwszej dziesiątce, a już po 400 metrach tempo biegu zaczęła dyktować Dominika , która po wyjściu na prowadzenie do samego końca utrzymała I miejsce zdobywając puchar i tytuł Mistrzyni Powiatu Wschowskiego . Wielkie serce pokazały także Emilia i Julia , które kolejno ukończyły bieg na IV i VIII miejscu awansując tym samym do Finału Wojewódzkiego , który odbędzie się dnia 18 października w Sulęcinie. W kategorii chłopców na dystansie 1000 m. nasi chłopcy w składzie: Michał Marcinek, Krzysztof Borowski i Szymon Stolarski  po zaciętej walce uplasowali się w drugiej dziesiątce. Gratulujemy wszystkim dobrego biegu i trzymamy kciuki za dziewczyny w sobotę 18 października !!! .                                                                                              


Dzień Chłopaka.

   W poniedziałek 29 września obchodziliśmy w szkole Dzień Chłopaka. Dziewczyny poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i w tym szczególnym dniu zadbały o to aby męska część społeczności szkolnej czuła się szczególnie wyjątkowo . Oprócz drobnych upominków, którymi obdarowani zostali chłopcy w poszczególnych klasach dziewczęta przygotowały  małą niespodziankę.  Otóż na krótkim spotkaniu na sali gimnastycznej rozstrzygnięty został konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka , w którym wśród chłopców klas I - III okrzyknięto Wiktora Bogdanów z klasy trzeciej , a w klasach IV- VI Michała Marcinka z klasy piątej. Po krótkim teście sprawdzającym umiejętność wiązania krawata i próbie siły sympatycznych chłopaków  dziewczyny przygotowały krótki skecz .


 
 Wybory do Samorządu Uczniowskiego.

 W piątek 26 września po długo oczekiwanej kampanii wyborczej , w holu szkoły pod czujną opieką  Pani Lidii Baśczyn przeprowadzone zostały tajne wybory kandydatów do Samorządu Szkolnego. Poszczególni kandydaci - delegaci poszczególnych klas IV- VI wcześniej zapoznali swoich przyszłych wyborców ze swoimi pomysłami na życie szkoły w roku szkolnym 2014/2015 w formie rozmów, wizyt na lekcjach wychowawczych wszystkich klas  oraz w formie  rozwieszonych plakatów. Powołana komisja wyborcza w składzie : Wiktoria Zawadzka, Adrian Kokociński i Amelia Brudnicka miała pełne ręce roboty , a z przydzielonej funkcji wybrani uczniowie wywiązali się wzorowo. W wyniku przeliczenia wszystkich ważnych oddanych głosów okazało się , iż największym zaufaniem cieszyła się Nikola Brychcy uczennica  klasy szóstej, która została wybrana na Przewodniczącą Samorządu Szkolnego na rok 2014/2015 , na jej zastępcę wybrano Michała Marcinka  z klasy piątej  i sekretarza : Arkadiusza Pawłowskiego  z klasy piątej. 

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy .


II MIEJSCE NA FESTIWALU PIOSENKI EKOLOGICZNEJ W RAMACH IX WSCHOWSKICH  DNI RECYKLINGU.

     26 września  w sali  Gimnazjum Nr 2  we Wschowie odbyła się kolejna edycja  Festiwalu Piosenki Ekologicznej w ramach IX Wschowskich Dni Recyklingu. Reprezentantką naszej szkoły pod opieką pani Magdaleny Błaszczyk była Dominika Strzelecka uczennica  klasy szóstej , która kolejny raz udowodniła, że potrafi śpiewać !.  Festiwal corocznie organizowany jest przez Spółkę Komunalną we Wschowie , ale tym razem połączony został z  otwarciem Powiatowych Prezentacji Gospodarczych. Po oficjalnym otwarciu prezentacji przyszedł czas na przegląd piosenki ekologicznej w wykonaniu dzieci przedszkoli i uczniów szkół podstawowych. Nasza uczennica zaprezentowała się w utworze pt ; " Mój świat" , który znalazł uznanie w ocenie Jury i nagrodzony został w klasyfikacji końcowej II miejscem festiwalu. Na uwagę zasługuje fakt, iż w ubiegłym roku Dominika zajęła I miejsce . Gratulujemy. Galeria zdjęć.


  Akcja Sprzątanie Świata za nami..

      W środę 24 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Jej celem jest promocja nieśmiecenia , edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań dzięki, którym ma się zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko.Jak co roku uczniowie pod opieką nauczycieli i wychowawców wyposażeni w worki, rękawiczki  oraz grabie i miotły przystąpili do  porządkowania przydzielonych terenów szkolnych i pozaszkolnych . Sprawne ręce naszych uczniów zaopatrzone we właściwy sprzęt dosyć szybko uporządkowały wyznaczone miejsca. Niestety w ostatecznym bilansie zebraliśmy kilkanaście worków śmieci  wśród , których dominowały plastikowe butelki i potłuczone  szkło.


 

Ruszyła kolejna edycja zbiórki kasztanów i żołędzi. 

Po raz kolejny przystępujemy do zaszczytnej akcji dokarmiania zwierząt w okresie zimowym wspomagając tym samym  działalność Koła Łowieckiego Nr 68 "RYŚ" we Wschowie. Prowadzona zbiórka kasztanów i żołędzi , która cyklicznie prowadzona była przez naszych uczniów i ich rodziny przez cztery poprzednie lata przyniosła imponujące zbiory w ilości kilku ton owoców.

Dziękując zatem za dotychczasowe duże zaangażowanie uczniów ich rodzin zwracamy się z prośbą o włączenie się w tegoroczną akcję, nad którą czuwa Pani Barbara Kajca.          

 


Realizacja programu Mały Mistrz.
 
  Po udanej  realizacji programów unijnych " Lubska Szkoła Równych Szans II i III edycja", "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III" , w roku szkolnym 2014/2015 przyszedł czas na podjęcie działań w innym zakresie. Rozpoczęcie w naszej szkole  programu "Mały Mistrz" współfinansowanego przez  Ministerstwo Sportu i Turystyki opiera się na realizacji sześciu zasadniczych bloków sportowych tj. rowerzysta - turysta, gimnastyk - tancerz, saneczkarz- narciarz- łyżwiarz, piłkarz, lekkoatleta, pływak - wodniak. Bloki te w zależności od warunków i bazy szkoły z założenia realizowane mają być w okresie trzech kolejnych lat ,a w tym roku skierowane zostały do uczniów klasy pierwszej. Ideą programu jest propagowanie aktywnej postawy i nauka umiejętności ruchowych , których opanowanie nagradzane będzie zdobyciem określonej odznaki, którą uczniowie wklejają do specjalnej legitymacji . Zdobywca kompletu sprawności zdobędzie Tytuł Małego Mistrza.

 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 .
 
    Pierwszy dzwonek po wakacyjnej przerwie oznajmił w dniu 1 września rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015. Po uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym,  dzieci , uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami zebrali się na sali gimnastycznej szkoły aby powitać po dwóch miesiącach wakacyjnej beztroski nowy rok szkolny oraz uczcić minutą ciszy pamięć poległych i pomordowanych w walce o wolność i niepodległość w związku z obchodami 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oficjalnego powitania wszystkich obecnych dokonał dyrektor szkoły - Pan Mikołaj Błaszczyk, który szczególnie przywitał najmłodsze dzieci - 5 latków , oraz pierwszoklasistów. Następnie przedstawił wychowawców poszczególnych klas, nauczycieli i pracowników szkoły. W dalszej części  dzieci i uczniowie rozeszli się ze swoimi wychowawcami do klas , natomiast pierwszoklasiści spotkali się z przedstawicielami policji i straży miejskiej , gdzie po pogadance na temat bezpieczeństwa otrzymali odblaskowe koszulki. Na uwagę zasługuje fakt , iż nowy rok szkolny  w naszej szkole w ośmiu oddziałach rozpoczęło 138 uczniów, z czego , aż w dwóch oddziałach przedszkolnych 5 i 6 latków -   27 dzieci.