Szkoła Podstawowa Osowa Sień

Do wakacji letnich zostało
...

  Hej kolęda kolęda...

    25 i 26 grudnia 2014 roku uczniowie naszej Szkoły wyruszyli z misyjnym kolędowaniem po Osowej Sieni i Dębowej Łęce. Grupy  przedstawiały mieszkańcom tych  parafii scenariusz kolędników misyjnych, który w tym roku wspiera Indie. Dzieci pod opieką Pani Joanny Rambolińskiej z wielką ochotą podjęły trud chodzenia oraz głoszenia Dobrej Nowiny. Przy wspólnej pomocy rodziców utworzyliśmy 6 grup kolędników , które tworzyło 33 uczniów i aż 9 mam, które  w tych dniach  były opiekunami poszczególnych grup. W tym roku chodziliśmy po raz trzeci  jako kolędnicy misyjni.W naszych grupach występowały następujące osoby: Maryja, Józef, Anioł, Dziecko z Indii, oraz Pastuszkowie. Po odwiedzeniu wielu domów i mieszkań nasi kolędnicy byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi.  Otrzymali słodycze i owoce, którymi z chęcią się podzieliły.  Złożone ofiary,  miłe słowa i podziękowania  były najlepszym dowodem dla dzieci i ich opiekunów za włożony trud i przygotowania we wspólne dzieło. Zarobione pieniądze zostaną przekazane na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieciom, które wspieramy już kolejny raz. Serdeczne podziękowania dla wszystkich dzieci, które były w tym roku kolędnikami, dla  ich rodziców za pomoc w przebraniu i dowożeniu na miejsca zbiórek oraz opiekunów, którzy podjęli chęć pomocy i chodzenia po domach. 
 

 Obchody Świąt Bożego Narodzenia.
 Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia , świąteczne szkolne dekoracje i przystrojone choinki w klasach, przez cały miniony tydzień utwierdzały nas w przekonaniu , że magia świąt jest coraz bliżej nas. Nie mniej jednak ostatni piątek i jego uroczysta oprawa w postaci klasowych spotkań wigilijnych przy stołach pełnych smakołyków ,wspólnym kolędowaniu i podczas dzielenia się opłatkiem,  sprawiły , iż w szkole w tym ostatnim dniu zapanowała niesamowita świąteczna atmosfera. Podniosły klimat tego dnia stworzyło także wspólne spotkanie całej społeczności szkolnej na sali gimnastycznej , gdzie przy świątecznej dekoracji i przystrojonej choince w obecności księdza proboszcza , nauczycieli , pracowników szkoły i rodziców poszczególne klasy przedstawiły przygotowane przez siebie kolędy i pastorałki, które uświetniły  obecność szkolnej grupy kolędników oraz krótki występ uczniów klasy trzeciej. Po życzeniach i podziękowaniach złożonych przez  dyrektora szkoły, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego  przyszedł także czas na rozstrzygnięcie konkursów szkolonych . Podsumowania dotyczyły zakończonej akcji "Szlachetnej paczki" , konkursu zbiórki kasztanów i żołędzi oraz akcji " Dzieci listy piszą ". Ponadto rozstrzygnięto  konkurs pt. : "Rusz głową. Przedstaw  przysłowie albo tytuł książki w formie rebusu". W ramach tego konkursu prowadzonego pod patronatem Pani Magdaleny Olejnik udział wzięło 15 uczniów , wśród których wyróżnieni zostali :Maja Kamińska, Sebastian Kamiński , Oliwia Pawlak oraz Piotr Dykier, Estera Krystkowiak i Maja Krzysiek. W ramach kolejnego konkursu "Zbiórki kasztanów i żołędzi " którego od kliku lat inicjatorem jest Pani Barbara Kajca - I miejsce zajął Grzegorz Stróżyk, II miejsce - Jakub Żukowski i III miejsce - Aleksandra Kij , którzy zostali nagrodzeni rzeczowymi upominkami , natomiast wszyscy pozostali uczniowie , którzy włączyli się w akcję wyróżnieni i nagrodzeni zostali  świątecznymi piernikami. Galeria zdjęć.  

      III miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców i Dziewcząt. 

 

    W dniach 15 i 17 grudnia rozegrane zostały we Wschowie turnieje piłki siatkowej dziewcząt i chłopców ( czwórek siatkarskich )  w ramach rozgrywek Lubuskiej Olimpiady Młodzieży . Zawody miały poziom rozgrywek gminnych a zwycięskim drużynom otwierały drogę do eliminacji powiatowych. W pierwszym turnieju - siatkówki dziewcząt , który odbył się w 15 grudnia w SP Nr 1 we Wschowie nasza drużyna dziewcząt w składzie : Aleksandra Kromolińska , Dominika Strzelecka, Zofia Krystkowiak, Nikola Langner i Oliwia Słupna podjęły równorzędną walkę z rywalkami z SP.Konradowo i SP. Nr 1 Wschowa. W pierwszym meczu z rywalkami z Konradowa nasze dziewczyny wygrały 2 : 1, ale w kolejnym spotkaniu z dziewczętami z SP Nr 1 przegrały 2:0. Pomimo podobnego układu punktów pozostałych szkół o końcowej klasyfikacji zadecydowały wyniki poszczególnych setów i to własnie zadecydowało o III miejscu. W turnieju chłopców , którego gospodarzem była SP Nr 2 we Wschowie udział wzięły cztery drużyny z Lginia , SP Nr 1, SP Nr 2 i nasza drużyna w składzie : Jakub Brudnicki, Jakub Szydlewski, Krzysztof Borowski , Eliasz Marciniak, Bartek Ufniak. Podobnie jak w turnieju dziewcząt , także w rozgrywkach chłopców nie zabrakło emocji . Większość meczy kończyło się w tie-breakach ,a sety rozgrywane były do 15 pkt. Pomimo zaciętej walki i wygranej z uczniami z SP.Lgiń nasza drużyna ulegając rówieśnikom szkół miejskich ostatecznie zajęła III miejsce ( Osowa Sień - Lgiń 13:15/ 15:0/ 18:16, Osowa Sień - SP Nr 1 Wschowa 10:15/ 15:7/ 11:15, Osowa Sień - SP Nr 2 Wschowa 8:15/ 20:18/8:15. Z pewnością było to dla naszej szkoły kolejne doświadczenie i pokazało ,że pomimo braku sali potrafimy  nawiązać równorzędną grę i dobrze zagrać.Galeria zdjęć.    

 M I K O Ł A J K I 

W piątek 5 grudnia już od samego poranka było wiadomo  ,że nie będzie to zwykły szary dzień. Stało się tak za sprawą charakterystycznych czerwonych strojów uczniów, świecących czerwonych  czapeczek  , rogów renifera oraz innych gadżetów związanych z Mikołajkami. Tuż po godzinie 8.30 narastająca niecierpliwość dzieci i uczniów przerwana została wreszcie znanym wszystkim odgłosem dzwoneczków i okrzykami Ho, ho, ho..... Na korytarzu szkolnym pojawili się Święty Mikołaj w asyście drugiego Mikołaja pomocnika i wtedy wszystko się zaczęło. Na spotkanie z miłymi gośćmi najbardziej oczekiwały nasze najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I - III . W atmosferze radości , a czasami także  pewnego strachu dzieci i uczniowie tych klas aby otrzymać paczki mikołajkowe musieli wykazać się wiedzą i pewnymi umiejętnościami w ramach przygotowanych przez Mikołajów konkursów i zabaw. Dla klas starszych także nie zabrakło słodkich pyszności i zadań do wykonania. Ponadto, Mikołaj przybliżył uczniom historię życia Świętego Mikołaja - biskupa Miry , który za sprawą swoich dobrych uczynków stał się pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Galeria zdjęć.     

 II miejsce w turnieju towarzyskim piłki siatkowej.
  Po sukcesie  naszej szkolnej reprezentacji  w Halowym Turnieju Piłki Nożnej rozegranym w dniu 19 listopada we Wschowie, którego organizatorem  w ramach Regionalnego Programu Wspierania Inicjatyw Obywatelskich  i realizowanego projektu "Trampolina" było Gimnazjum Nr 2 we Wschowie, w dniu 3 grudnia sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły w składzie : Aleksandra Kromolińska, Dominika Strzelecka , Zofia Krystkowiak, Jakub Szydlewski, Jakub Brudnicki i Krzysztof Borowski  uczestniczyli w kolejnym turnieju towarzyskim szkół podstawowych tym razem w siatkówce. Do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny ze szkół podstawowych z  Lginia, Konradowa, Siedlnicy i Osowej Sieni. W wyniku bezpośrednich spotkań "każdy z każdym" w super sportowej atmosferze rozegranych zostało łącznie sześć spotkań w systemie uproszczonym tj. 2 sety do 15 pkt i ewentualny tie - break. Należy wspomnieć , iż uczniowie naszej szkoły zaliczyli debiut siatkarski w tym turnieju i przy pełnym zaangażowaniu wszystkich graczy zasłużenie z pewnym niedosytem zajęli II miejsce w turnieju. Wyniki poszczególnych spotkań: Osowa Sień - Siedlnica ( 15:9, 15:5), Osowa Sień - Konradowo ( 19:17, 15:12), Osowa Sień - Lgiń ( 15:13, 16:18,11:15). Gratulujemy. Galeria zdjęć.  

 


 

 I miejsce w konkursie przyrodniczym : "Wędrujemy z mapą Polski"

 Dnia 2 grudnia 2014 roku  w Szkole Podstawowej nr 2 we Wschowie odbył się międzyszkolny konkurs przyrodniczy po hasłem ,, Wędrujemy z mapą Polski". W konkursie wzięło udział 5 drużyn, w tym reprezentacja z naszej szkoły , którą przygotowywała pani Monika Frąckowiak. W skład naszej drużyny weszli uczniowie klasy piątej : Emilia Krzysiek, Martyna Nowak, Roksana Jeziorska oraz Michał Marcinek. Uczniowie zmagali się z zadaniami wymagającymi umiejętności czytania ze zrozumieniem, korzystania z mapy hipsometrycznej i administracyjnej Polski, skali oraz planu miasta. Po zaciętej walce nasza drużyna zajęła 1 miejsce. Gratulacje!. Galeria zdjęć. 

 
 

 


 

 A N D R Z E J K I.

 Dnia 27 listopada uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami naszej szkoły, postanowili w formie zabawy wzbogaconej  wróżbami,uczcić tradycyjne Andrzejki. Zabawy przebiegały  w dwóch turach – po zajęciach lekcyjnych najpierw bawiły się dzieci oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III , a w godzinach popołudniowych uczniowie klas starszych. W atmosferze przygotowanych przez uczniów wróżb i magii uczniowie i nauczyciele mogli wyczytać z kart, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości .Całą imprezę uświetniała muzyka mechaniczna i zabawy taneczne oraz poczęstunek w klasach przygotowany przez rodziców uczniów poszczególnych klas.


 Ogólnopolski projekt „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”.

      26 listopada uczniowie klasy drugiej, trzeciej i czwartej naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie pod nazwą “ Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu” . Projekt Fundacji dla Kultury współfinansowany ze środków  Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – prewencyjnej , który ma na celu pokazanie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z sieci. Przeprowadzone w szkole warsztaty , prezentacja multimedialna wraz z ćwiczeniami edukacyjnymi i zabawami dla uczniów miała uświadomić uczniom, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym i jak prawidłowo na nie reagować. W ramach podsumowania zajęć warsztatowych wszyscy uczniowie otrzymali upominki w postaci przenośnych nośników pamięci .


 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 26 listopada świętowaliśmy w naszej szkole tegoroczną edycję Dnia Pluszowego Misia. Od samegrana cała szkoła zaroiła się od pluszowych przytulanek i roześmianych uczniów. Nawet najstarsi koledzy nie zawiedli i przynieśli do szkoły ulubioną maskotkę. Pani Lidia Baśczyn , która jest inicjatorką tego przedsięwzięcia oraz uczniowie z Samorządu Uczniowskiego zorganizowali dla nasrównież konkursy poświęcone misiom znanym z kultury masowej. W zabawie mogli wziąć udziałwszyscy, ponieważ stopień trudności zadań zależał od wieku uczniów. Podczas zabawy, kiedy to nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, mogliśmy również przypomnieć sobie historię Dnia Pluszowego Misia związaną z niedźwiedziem Teddym oraz zaśpiewać piosenki z bajek i filmów, których bohaterami są różne niedźwiadki. Trzeba zaznaczyć, że emocje związane ze szkolnymi obchodami misiowego święta udzieliły się w równym stopniu szóstoklasistom, co przedszkolakom. To znak, że w każdym z nas skrywa się dziecko, które od czasu do czasu chce się przytulić do pluszowego misia – przyjaciela na dobre i na złe...

III miejsce w  Konkursie wiedzy o książkach i bibliotekach. 

 

 26 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej  nr 2 we Wschowie odbył się konkurs wiedzy pt.: „O książkach i bibliotekach”. Udział w nim pod opieką p. Joanny Rambolińskiej i p. Magdaleny Olejnik wzięło 7 drużyn, które biorą udział w realizacji projektu z Programu Biblioteki Narodowej „ Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Uczniowie mieli do przejścia 10 punktów kontrolnych na wzór biegów na orientację, w których poszczególne drużyny musiały wykazać się  wiadomościami o książkach i bibliotekach. Po zaciętej walce w poszukiwaniu na korytarzach Szkoły i w poszczególnych  wyznaczonych klasach punktów kontrolnych , gdzie dla zawodników przygotowane były zadania    w  wyrównanej do końca rywalizacji  – uczniowie naszej szkoły w składzie; Justyna Czyż, Weronika Prządka, Oliwia Słupna zajęły III  miejsce,  a drużyna w składzieAlicja Borowiak, Nikol Langner , Zofia Krystkowiak zostały wyróżnione. 

 


II miejsce w Turnieju sportowo - religijnym : " Różańcowe tajemnice".

 W czwartek 20 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 we Wschowie  odbył się wzorem ubiegłego roku międzyszkolny  konkurs sportowo – religijny pt. „ Różańcowe Tajemnice”. Konkurs skierowany został  do uczniów klas trzecich . W tym roku  wystartowały  4 drużyny w tym reprezentacje ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 ze Wschowy,  Szkoły Podstawowej z Łysin oraz uczniowie z naszej szkoły ,których przygotowała Pani Joanna Rambolińska. W skład naszej drużyny weszli : Julia Saleta, Maja Lewandowska, Oliwia Kasztelan oraz Wiktor Bogdanów. Po zaciętej walce przeplatanej konkurencjami zwinnościowo - zręcznościowymi i bardzo dobrych odpowiedziach na pytania związane z tajemnicami różańcowymi  nasi uczniowie zajęli II  miejsce. Gratulacje.Galeria zdjęć.

 

 


 

 I i III miejsce w konkursie na temat powieści : " Tajemniczy ogród" .

   W środę, 19 listopada 2014 roku w godzinach popołudniowych , dwie drużyny z naszej szkoły w składzie: Emilia Krzysiek, Julia Ścisłowska i Dominika Pihil (klasa V) oraz Dominika Strzelecka, Alicja Borowiak i Justyna Czyż (klasa VI) reprezentowały naszą szkołę w konkursie, w którym trzeba było wykazać się wiedzą na temat powieści autorstwa Frances Hodgson Burnett pt. "Tajemniczy ogród" oraz znajomością biografii autorki tej książki. Do tego dwuetapowego konkursu, który odbył się w Bibliotece Publicznej we Wschowie, przystąpiło sześć drużyn. Nasze dziewczęta przygotowywane przez  Panie : Magdalenę Olejnik i Panią Joannę Rambolińską walczyły dzielnie, a ich zmagania zakończyły się sukcesem, ponieważ drużyna dziewczynek z klasy piątej zajęła trzecie miejsce, natomiast drużyna szóstoklasistek uplasowała się na pierwszym miejscu.  W ramach tego  samego konkursu ale w zakresie umiejętności plastycznych  wyłoniono także i nagrodzono najlepsze prace uczniowskie . Wśród prac nagrodzonych znalazła się praca Estery Krystkowiak  , natomiast wśród wyróżnionych - prace Arkadiusza Pawłowskiego, Marceliny Hornickiej i  Mai Krzysiek.Konkurs wiedzy o "Tajemniczym ogrodzie" i jego autorce został zorganizowany w ramach realizacji projektu z Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Priorytet 2" - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych. Galeria zdjęć. 

 


I miejsce w Halowym Turnieju Piłki Nożnej.

 

 Sukcesem dla naszej szkolnej reprezentacji  zakończył się Halowy Turniej Piłki Nożnej rozegrany w dniu 19 listopada we Wschowie. Organizatorem rozgrywek w ramach Regionalnego Programu Wspierania Inicjatyw Obywatelskich  i realizowanego projektu "Trampolina" ,było Gimnazjum Nr 2 we Wschowie. Do rozgrywek przystąpiło 5 drużyn ze szkół podstawowych z Łysin, Lginia, Konradowa, Siedlnicy i Osowej Sieni. W wyniku bezpośrednich spotkań przy jednym remisie z SP. Siedlnica i trzech spotkaniach wygranych nasza drużyna zdobyła łącznie 10 pkt. przy 8 bramkach zdobytych i jednej straconej. Strzelcami bramek byli : Nicolas Mirek - 5 , Jakub Brudnicki - 3. Skład zespołu : Krzysztof Borowski, Jakub Brudnicki, Nicolas Mirek, Eryk Mirek, Krystian Czyż, Szymon Czyż, Michał Marcinek. Klasyfikacja medalowa :   I miejsce - SP. Osowa Sień  ,II miejsce - SP. Siedlnica, III miejsce - SP. Konradowo. 

 


Konkursy Przedmiotowe Lubuskiego Kuratora Oświaty.

 12 i 14 listopada w naszej szkole odbyły się kolejne dwa konkursy przedmiotowe tym razem  z języka angielskiego  i matematyki , które zorganizowane zostały  podobnie jak dwa wcześniejsze konkursy pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Pierwszy etap szkolny , który miał miejsce w naszej szkole wyłonił kolejnych uczniów , którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach rejonowych : Eliasz Marciniak i Weronika Prządka  ( konkurs matematyczny  - Nowa Sól  - 5.03.2015 r)  . Niestety w konkursie językowym nikt z uczniów nie uzyskał minimalnego progu 80% poprawnych odpowiedzi , który kwalifikowałby do udziału w etapie rejonowym . Przed uczniami , którzy zakwalifikowali się do kolejnych  etapów ( Weronika Prządka, Justyna Czyż, Nikola Brychcy i Eliasz Marciniak)  czeka teraz wiele pracy . Trzymamy za nich kciuki.  Wyniki etapu szkolnego konkursu z języka angielskiego : I miejsce : Weronika Prządka , II miejsce - Justyna Czyż, III miejsce - Alicja Borowiak.Wyniki etapu szkolnego konkursu z matematyki: I miejsce : Weronika Prządka  ( awans do etapu rejonowego), II miejsce - Eliasz Marciniak ( awans do etapu rejonowego), III miejsce - Justyna Czyż.


 XXIII Biegi Niepodległości - Mochy.

 11 listopada 29 uczniów naszej szkoły wystartowało w kolejnym biegu niepodległościowym upamiętniającym 96 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po niedzielnych sukcesach na wschowskim rynku, dzieci oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - VI naszej szkoły , uczestniczyli w XXIII edycji Biegów Niepodległości , które cyklicznie odbywają się w Mochach. Spośród ponad 400 zgłoszonych zawodników w różnych kategoriach wiekowych nasi uczniowie nie zawiedli stając czterokrotnie na najwyższym podium , gdzie w kolejnych biegach na dystansach od 250 m do 900 metrów zdobyli aż 4 złote medale. Wśród złotych medalistów zapisali się : Szymon Czyż ( klasa II) w kategorii M- 8 na dystansie 550 m., Nikola Ufniak ( klasa III) w kategorii K- 9 na dystansie 550 m., Eryk Mirek ( klasa IV) w kategorii M-10 na dystansie 900 m. oraz Julia Ścisłowska ( klasa V) w kategorii K-11 na dystansie 900 m. Obok uczniów na podium wśród nagrodzonych uczestników zawodów sklasyfikowanych w pierwszej szóstce najlepszych zawodników poszczególnych biegów zapisali się : Jakubiak Daniel - VI miejsce ( oddział przedszkolny - dystans 250 m.) Julia Saleta - IV miejsce ( klasa III  - dystans 550 m.)  ,Adrian Czyż - VI miejsce  ( klasa II - dystans 550 m.), Wiktor Bogdanów- VI miejsce ( klasa III - dystans 550 m.) , Michał Marcinek - VI miejsce  ( klasa V- dystans 950 m.) , Dominika Strzelecka - V miejsce ( klasa VI - dystans 900 m.) oraz Krzysztof Borowski - VI miejsce ( klasa VI - dystans 900 m.). Na słowa uznania zasługuje także waleczna postawa pozostałych uczniów , którzy przy silnym wsparciu opiekunów i  rodziców w dobrym stylu ukończyli swoje biegi . Należy zaznaczyć , iż w tegorocznej rywalizacji brali udział uczniowie z Grodziska Wielkopolskiego, Moch, Włoszakowic, Leszna, Wolsztyna, Przemętu, Trzciela, Gostynia, Świętna, Starego Widzimia, Kaszczoru i Osowej Sieni  . Dziękujemy za uczestnictwo i świetny doping rodzicom dzieci startujących  w zawodach !!.     

 


 

 Udział Pocztu Sztandarowego w uroczystościach gminno - powiatowych.

    W poniedziałek 10 listopada uczniowie naszej szkoły jako reprezentanci Szkolnego Pocztu Sztandarowego ( Filip Łakomy, Justyna Czyż i i Roksana Jasiak) uczestniczyli w uroczystościach odsłonięcia tablicy nagrobnej Powstańca wielkopolskiego Stanisława Szymkowiaka na cmentarzu komunalnym we Wschowie  oraz w uroczystości związanej z szóstą rocznicą odsłonięcia Pomnika Kresowian na Zielonym Rynku. Dzień później 11 listopada Szymon Górka, Adrianna Berger i Aleksandra Kromolińska zaszczytnie niosąc sztandar szkoły uczestniczyli w obchodach 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości , które rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie , a następnie w asyście innych pocztów sztandarowych , władz samorządowych ,harcerzy i mieszkańców Wschowy udali się pod tablicę pamiątkową na ulicy Niepodległości , gdzie po przemówieniach złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.