Szkoła Podstawowa Osowa Sień

Do wakacji letnich zostało
...

 

 


   

 

  

            AKTUALNOSCI    ROKU   SZKOLNEGO  2014/2015

 


III miejsce dla Roberta Gulki w konkursie plastycznym . 
 
  20  października na terenie oczyszczalni we Wschowie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego organizowanego przez Spółkę Komunalną we Wschowie pt: " Segreguję więc zarabiam". Konkurs przeprowadzono  w ramach tegorocznej edycji  IX Wschowskich Dni Recyklingu, gdzie zgłoszono prace dwóch uczniów klasy trzeciej naszej szkoły - Wiktora Bogdanów i Roberta Gulki. W wyniku oceny nadesłanych prac przez komisję konkursową , wśród nagrodzonych uczniów naszej szkoły znalazł się Robert Gulka uczeń klasy trzeciej , którego praca zajęła III miejsce. Galeria zdjęć. 

Finaliści Finału Wojewódzkiego Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w Biegach Przełajowych.
   
     18 października w Sulęcinie odbyły się zawody rangi wojewódzkiej rozgrywane w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży  - Finał w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Po rozegranych Mistrzostwach Powiatu Wschowskiego do finału zakwalifikowały się trzy uczennice naszej szkoły  : Dominika Strzelecka - kl. VI , Julia Ścisłowska i Emilia Krzysiek z klasy V. Zawody odbyły się na terenach przyległych do stadionu miejskiego w Sulęcinie , gdzie w kategorii dziewcząt  na starcie do biegu na dystansie 800 metrów stanęło 100 najlepszych dziewcząt z 14 powiatów województwa lubuskiego. Trudna trasa z licznymi wzniesieniami terenu wymagała od startujących dobrego przygotowania i samozaparcia . Wśród naszych reprezentantów najlepszy wynik uzyskała Dominika Strzelecka , która sklasyfikowana została na 21 miejscu. Galeria zdjęć.  
 

Warsztaty kulinarne.
                                                                                                                                                                    W poniedziałek 20 października uczniowie klas II i III naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach kulinarnych  promujących realizację programu Agencji Rynku Rolnego:  "Owoce i warzywa w szkole". Celem tych warsztatów    było propagowanie  postaw prozdrowotnych w zakresie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych dzieci i  wzbogacania diety żywieniowej najmłodszych uczniów o owoce, warzywa , soki owocowe i warzywno - owocowe.  Organizatorem zajęć był Pan Lech Górnik z Agencji Rynku Rolnego z Gorzowa Wielkopolskiego, który z pomocą  kucharzy  Pana Sebastiana i Dawida  ukazywali walory spożywania zdrowej żywności. Atrakcyjna forma  prezentacji i przekazu ważnych informacji wzbogacona świetną zabawą pełną konkursów z możliwością  degustacji i licznymi nagrodami sprawiła ,że wszyscy doskonale się bawili , a uczniowie na długo zapamiętają te  zajęcia. Galeria zdjęć.   

Koncert muzyczny.
 
   13 października dzieci i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszym  z ośmiu koncertów muzycznych zaplanowanych na ten rok szkolny. Podobnie jak w ubiegłym roku, koncerty organizowane są przez Lubuskie Biuro Koncertowe z Zielonej Góry . Tematem pierwszego spotkania muzycznego były skrzypce w opowieści muzycznej pt. : " O skrzypcach , które zgubiły duszę". Galeria zdjęć.
 

                                                                " Będziemy starać się dobrze uczyć, uczciwie i rzetelnie pracować.                                                                                                          Będziemy zgodnymi kolegami i dobrymi Polakami.                                                                                                                  Będziemy dbać o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować na zewnątrz. "
 
     Takie słowa przyrzeczenia złożyli tegoroczni uczniowie klasy pierwszej , którzy w piątek 10 października byli głównymi bohaterami uroczystości ślubowania i pasowania pierwszoklasistów. Poprzedzona wielkimi przygotowaniami uroczystość przyjęcia w poczet uczniów szkoły podstawowej     w Osowej Sieni najmłodszych uczniów, planowana była z wielką pieczołowitością przez przez pełniącą w zastępstwie wychowawczynię klasy I - Panią Sylwię Oliwę, uczniów oraz ich rodziców. W podniosłym nastroju w asyście pocztu sztandarowego pierwszaki złożyli najpierw ślubowanie , a następnie tradycyjnie zostali pasowani przez dyrektora szkoły symbolicznym ołówkiem na prawowitych uczniów szkoły. W tym samym czasie rodzice oraz panie wychowawczynie klasy pierwszej wręczyły uczniom upominki w formie kuferków niespodzianek z książeczkami ,które ufundowane zostały przez Radę Rodziców . W dalszej kolejności pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny , a uczniowie klasy trzeciej składając życzenia złożyli na ręce pani wychowawczyni drobne upominki w formie przygotowanych przez siebie upominków w postaci zakładek do książek. Po życzeniach i podziękowaniach  złożonych przez dyrektora szkoły, które zakończyły część oficjalną uroczystości , rozpoczęła się krótka uroczystość związana z obchodami Dnia Edukacji Narodowej , gdzie dyrektor szkoły w szczególny sposób nagrodził nauczycieli i pracowników szkoły nagrodami specjalnymi za osiągnięcia i pracę w ubiegłym roku szkolnym. W miłej atmosferze ciąg dalszy nieoficjalnej części uroczystości pierwszaków  przeniosła się do sali , gdzie na najmłodszych uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka przygotowana przez rodziców- poczęstunek i zabawy.....Galeria zdjęć.

 

 Podsumowanie Projektu Unijnego : " Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania klas I - III".

       7 października 2014 roku nasza szkoła była gospodarzem gminnej uroczystości podsumowującej realizację ubiegłorocznego projektu unijnego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  pod nazwą : „ Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III”. Projekt realizowało 7 szkół Gminy Wschowa na łączną kwotę 334 777, 48 zł , który  obejmował swoimi działaniami 539 uczniów wszystkich szkół gminnych, w których zrealizowano 5164 godziny zajęć zarówno dla dzieci z trudnościami edukacyjnymi , jak i dla dzieci uzdolnionych . W  uroczystości  obok  władz Samorządu Wschowskiego , pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wschowa  , dyrektorów szkół , sołtysów  i rodziców oraz naszych uczniów , uczestniczył także z-ca Dyrektora Departamentu Europejskiego  Funduszu Społecznego  w Zielonej Górze. Po przemówieniach zaproszonych gości,  prezentacji multimedialnej  dyrektora szkoły nadszedł czas na występ naszych uczniów klas I – V , którzy pod opieką Pani Małgorzaty Orłowskiej przygotowali piękny program artystyczny. Galeria zdjęć.

 


 

               

                                       Złoto dla Dominiki Strzeleckiej w Biegach Przełajowych.      

      3 października na terenach Toru Motocrossowego "Kacze Doły " w Olbrachcicach rozegrane zostały tegoroczne Mistrzostwa Powiatu Wschowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Zawody jak co roku odbyły się  w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży , a stawką był awans do finału wojewódzkiego. Przy pięknej aurze , w pierwszej kolejności na starcie do biegu na dystansie 800 m. stanęły dziewczęta szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały:  Dominika Strzelecka , Emilia Krzysiek i Julia Ścisłowska , które od samego początku utrzymywały bardzo dobre pozycje biegowe w pierwszej dziesiątce, a już po 400 metrach tempo biegu zaczęła dyktować Dominika , która po wyjściu na prowadzenie do samego końca utrzymała I miejsce zdobywając puchar i tytuł Mistrzyni Powiatu Wschowskiego . Wielkie serce pokazały także Emilia i Julia , które kolejno ukończyły bieg na IV i VIII miejscu awansując tym samym do Finału Wojewódzkiego , który odbędzie się dnia 18 października w Sulęcinie. W kategorii chłopców na dystansie 1000 m. nasi chłopcy w składzie: Michał Marcinek, Krzysztof Borowski i Szymon Stolarski  po zaciętej walce uplasowali się w drugiej dziesiątce. Gratulujemy wszystkim dobrego biegu i trzymamy kciuki za dziewczyny w sobotę 18 października !!! . Galeria zdjęć.                                                                                              


Dzień Chłopaka.

   W poniedziałek 29 września obchodziliśmy w szkole Dzień Chłopaka. Dziewczyny poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i w tym szczególnym dniu zadbały o to aby męska część społeczności szkolnej czuła się szczególnie wyjątkowo . Oprócz drobnych upominków, którymi obdarowani zostali chłopcy w poszczególnych klasach dziewczęta przygotowały  małą niespodziankę.  Otóż na krótkim spotkaniu na sali gimnastycznej rozstrzygnięty został konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka , w którym wśród chłopców klas I - III okrzyknięto Wiktora Bogdanów z klasy trzeciej , a w klasach IV- VI Michała Marcinka z klasy piątej. Po krótkim teście sprawdzającym umiejętność wiązania krawata i próbie siły sympatycznych chłopaków  dziewczyny przygotowały krótki skecz .Galeria zdjęć.


 
 Wybory do Samorządu Uczniowskiego.

 W piątek 26 września po długo oczekiwanej kampanii wyborczej , w holu szkoły pod czujną opieką  Pani Lidii Baśczyn przeprowadzone zostały tajne wybory kandydatów do Samorządu Szkolnego. Poszczególni kandydaci - delegaci poszczególnych klas IV- VI wcześniej zapoznali swoich przyszłych wyborców ze swoimi pomysłami na życie szkoły w roku szkolnym 2014/2015 w formie rozmów, wizyt na lekcjach wychowawczych wszystkich klas  oraz w formie  rozwieszonych plakatów. Powołana komisja wyborcza w składzie : Wiktoria Zawadzka, Adrian Kokociński i Amelia Brudnicka miała pełne ręce roboty , a z przydzielonej funkcji wybrani uczniowie wywiązali się wzorowo. W wyniku przeliczenia wszystkich ważnych oddanych głosów okazało się , iż największym zaufaniem cieszyła się Nikola Brychcy uczennica  klasy szóstej, która została wybrana na Przewodniczącą Samorządu Szkolnego na rok 2014/2015 , na jej zastępcę wybrano Michała Marcinka  z klasy piątej  i sekretarza : Arkadiusza Pawłowskiego  z klasy piątej. 

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy !!. Galeria zdjęć.


II MIEJSCE NA FESTIWALU PIOSENKI EKOLOGICZNEJ W RAMACH IX WSCHOWSKICH  DNI RECYKLINGU.

     26 września  w sali  Gimnazjum Nr 2  we Wschowie odbyła się kolejna edycja  Festiwalu Piosenki Ekologicznej w ramach IX Wschowskich Dni Recyklingu. Reprezentantką naszej szkoły pod opieką pani Magdaleny Błaszczyk była Dominika Strzelecka uczennica  klasy szóstej , która kolejny raz udowodniła, że potrafi śpiewać !.  Festiwal corocznie organizowany jest przez Spółkę Komunalną we Wschowie , ale tym razem połączony został z  otwarciem Powiatowych Prezentacji Gospodarczych. Po oficjalnym otwarciu prezentacji przyszedł czas na przegląd piosenki ekologicznej w wykonaniu dzieci przedszkoli i uczniów szkół podstawowych. Nasza uczennica zaprezentowała się w utworze pt ; " Mój świat" , który znalazł uznanie w ocenie Jury i nagrodzony został w klasyfikacji końcowej II miejscem festiwalu. Na uwagę zasługuje fakt, iż w ubiegłym roku Dominika zajęła I miejsce . Gratulujemy. Galeria zdjęć.


  Akcja Sprzątanie Świata za nami..

      W środę 24 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Jej celem jest promocja nieśmiecenia , edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań dzięki, którym ma się zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko.Jak co roku uczniowie pod opieką nauczycieli i wychowawców wyposażeni w worki, rękawiczki  oraz grabie i miotły przystąpili do  porządkowania przydzielonych terenów szkolnych i pozaszkolnych . Sprawne ręce naszych uczniów zaopatrzone we właściwy sprzęt dosyć szybko uporządkowały wyznaczone miejsca. Niestety w ostatecznym bilansie zebraliśmy kilkanaście worków śmieci  wśród , których dominowały plastikowe butelki i potłuczone  szkło.....  Galeria zdjęć.


 

Ruszyła kolejna edycja zbiórki kasztanów i żołędzi. 

Po raz kolejny przystępujemy do zaszczytnej akcji dokarmiania zwierząt w okresie zimowym wspomagając tym samym  działalność Koła Łowieckiego Nr 68 "RYŚ" we Wschowie. Prowadzona zbiórka kasztanów i żołędzi , która cyklicznie prowadzona była przez naszych uczniów i ich rodziny przez cztery poprzednie lata przyniosła imponujące zbiory w ilości kilku ton owoców.

Dziękując zatem za dotychczasowe duże zaangażowanie uczniów ich rodzin zwracamy się z prośbą o włączenie się w tegoroczną akcję, nad którą czuwa Pani Barbara Kajca.          

 


Realizacja programu Mały Mistrz.
 
  Po udanej  realizacji programów unijnych " Lubska Szkoła Równych Szans II i III edycja", "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III" , w roku szkolnym 2014/2015 przyszedł czas na podjęcie działań w innym zakresie. Rozpoczęcie w naszej szkole  programu "Mały Mistrz" współfinansowanego przez  Ministerstwo Sportu i Turystyki opiera się na realizacji sześciu zasadniczych bloków sportowych tj. rowerzysta - turysta, gimnastyk - tancerz, saneczkarz- narciarz- łyżwiarz, piłkarz, lekkoatleta, pływak - wodniak. Bloki te w zależności od warunków i bazy szkoły z założenia realizowane mają być w okresie trzech kolejnych lat ,a w tym roku skierowane zostały do uczniów klasy pierwszej. Ideą programu jest propagowanie aktywnej postawy i nauka umiejętności ruchowych , których opanowanie nagradzane będzie zdobyciem określonej odznaki, którą uczniowie wklejają do specjalnej legitymacji . Zdobywca kompletu sprawności zdobędzie Tytuł Małego Mistrza.

 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 .
 
    Pierwszy dzwonek po wakacyjnej przerwie oznajmił w dniu 1 września rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015. Po uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym,  dzieci , uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami zebrali się na sali gimnastycznej szkoły aby powitać po dwóch miesiącach wakacyjnej beztroski nowy rok szkolny oraz uczcić minutą ciszy pamięć poległych i pomordowanych w walce o wolność i niepodległość w związku z obchodami 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oficjalnego powitania wszystkich obecnych dokonał dyrektor szkoły - Pan Mikołaj Błaszczyk, który szczególnie przywitał najmłodsze dzieci - 5 latków , oraz pierwszoklasistów. Następnie przedstawił wychowawców poszczególnych klas, nauczycieli i pracowników szkoły. W dalszej części  dzieci i uczniowie rozeszli się ze swoimi wychowawcami do klas , natomiast pierwszoklasiści spotkali się z przedstawicielami policji i straży miejskiej , gdzie po pogadance na temat bezpieczeństwa otrzymali odblaskowe koszulki. Na uwagę zasługuje fakt , iż nowy rok szkolny  w naszej szkole w ośmiu oddziałach rozpoczęło 138 uczniów, z czego , aż w dwóch oddziałach przedszkolnych 5 i 6 latków -   27 dzieci.